Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Zapalenie spojówek - objawy, rodzaje, przyczyny, profilaktyka. Jak leczyć zapalenia spojówek?

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek są bakterie i wirusy.
Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek są bakterie i wirusy. (iStock)

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób oczu, dotykająca zarówno dzieci, jak i pacjentów dorosłych. Zapalenie spojówek może przebiegać jako izolowane zapalenie o różnej etiologii (infekcyjnej lub nieinfekcyjnej) lub jako składowa ogólnoustrojowej infekcji np. zapalenie spojówek towarzyszące infekcji wirusowe górnych dróg oddechowych. Zwykle nie jest groźne, lecz nieleczone może spowodować poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Warto więc znać pierwsze objawy zapalenia spojówek. Leczenie zapalenia spojówek nie jest skomplikowane, ale jest uzależnione od tego, co jest podłożem dolegliwości. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej choroby oczu? Czym różni się wirusowe zapalenie spojówek od bakteryjnego?

spis treści

1. Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej pokrywającej powierzchnię tylną powiek, przechodzącej u ich podstawy na gałkę oczną, którą okrywa, przechodząc w centralnej jej części w rogówkę. U podstaw powiek tworzy zachyłki. Niektórzy, aby określić zapalenie spojówek używają nazwy czerwone oko. Lekarze diagnozują u pacjentów zarówno infekcyjne zapalenie spojówek, jak i to nieinfekcyjne. Zapalenie spojówki rozwijające się tylko w jednym oku najczęściej związane jest z infekcją o podłożu wirusowym lub bakteryjnym.

Spojówka oka - funkcje

Zobacz film: "Bakteryjne zapalenie spojówek - powikłania"

W spojówce rozsiane są gruczoły spojówkowe oraz śluzowe. Dzięki nim do minimum zostaje zmniejszone tarcie między powiekami a rogówką. Dodatkowo pełni ona funkcje ochronną. Stan zapalny powoduje, ze funkcja spojówki nie jest spełniona. Gałka oczna jest wtedy narażona na działanie wielu szkodliwych czynników.

2. Przyczyny i rodzaje zapalenia spojówek

Wyróżniamy różne rodzaje zapalenia spojówek. Część z nich ma charakter infekcyjny, nazywa się je więc infekcyjnymi zapaleniami spojówek. Wśród nich wyróżnia się zapalenia: bakteryjne, wirusowe, chlamydiowe, grzybicze.

Zapalenia spojówek o charakterze nieinfekcyjnym to zapalenia: alergiczne, chemiczne, odczynowe, towarzyszące, niezakaźne proste.

2.1. Wirusowe zapalenie spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek, często określane jako wirusowe zapalenie oka może występować samodzielnie lub być jednym z objawów infekcji wirusowej. Może towarzyszyć między innymi:

  • przeziębieniu - wirusowe zapalenie spojówek towarzyszy najczęściej infekcji kataralnej. Jama nosowa łączy się z woreczkiem łzowym poprzez kanalik nosowo-łzowy. W ten sposób infekcja szerzy się na spojówki
  • grypie
  • różyczce
  • śwince
  • odrze

Najczęstszą przyczyną zakażenia jest przeniesienie drobnoustrojów na oczy przez brudne ręce, np. poprzez potarcie oka brudną ręką. Zdarzają się także sytuacje "przejścia" zakażenia z zainfekowanego nosa czy zatok przynosowych. Do zakażenia wirusowowym zapaleniem spojówek może także dojść poprzez kontakt z osobami chorymi. Rozwojowi choroby sprzyja również korzystanie ze wspólnych ręczników lub kosmetyków do oczu.

Zdarza się, że pacjenci w gabinecie lekarskim uskarżają się na tzw. przewiane oko. Z lekarskiego punktu widzenia tak przypadłość nie istnieje, a objawy takie jak ból oczu, pieczenie spojówek, tkliwość powiek wywołane są po prostu toczącym się procesem chorobowym. "Przewianie oka" zwykle oznacza, że w organizmie pacjenta rozwija się infekcja o podłożu wirusowym.

2.2. Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek, potocznie nazywane jako bakteryjne zapalenie oka może mieć przebieg ostry i przewlekły. W tym pierwszym przypadku ma ono gwałtowny początek, trwa około dwóch tygodni. Ten rodzaj zapalenia spojówek występuje głównie u dzieci.

O przewlekłym charakterze zapalenia spojówek mówimy natomiast, gdy objawy utrzymują się ponad cztery tygodnie. Charakteryzuje się ono także mniejszą ilością śluzowo-ropnej wydzieliny.

Pokrewnym zagadnieniem jest śluzowo-ropne zapalenie spojówek wywoływane przez Neisseria gonorrhoeae (bakteria). Ten typ zapalenia to nic innego jak rzeżączkowe zapalenie spojówek. Stan zapalny spojówki występuje głównie u noworodków, dwa do czterech dni po urodzeniu i jest spowodowane przejściem zakażenia okolic intymnych matki (w przypadku, gdy choruje na rzeżączkę). Obecnie ten typ zapalenia spojówek jest wyjątkowo rzadki, ze względu na powszechnie wykonywany zabieg Credego, zabezpieczający oczy noworodka przed infekcją. Polega on na zakropleniu oczu, zaraz po porodzie roztworem azotanu srebra zabijającym Neisseira gonorrhoeae.

2.3. Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek jest spowodowane przez alergeny. Powodują one, że komórki zapalne zaczynają wytwarzać przeciwciała przeciwko nim.

Wówczas komórki tuczne w oku dostają bodźce do wytwarzania histaminy, po czym inne komórki zapalne zaczynają produkować inne substancje, które wywołują dokuczliwe objawy.

Wyróżnia się kilka rodzajów alergicznego zapalenia spojówek:

  • ostre alergiczne zapalenie spojówek - pojawia się nagle, w momencie kontaktu z alergenem, które dostają się do worka spojówkowego. Objawy znikają równie szybko: po 24-48 godzinach. Przyczyną takiego stanu może być zarówno użycie nowego tuszu do rzęs ze środkiem konserwującym, na który jesteśmy uczuleni, jak i dostanie się pyłków roślinnych do worka spojówkowego.
  • alergiczne sezonowe zapalenie spojówek (przewlekłe, nawracające) - to stan zapalny spojówki spowodowany przez alergeny, które są obecne przez cały rok. Występuje w skojarzeniu np. z katarem siennym, u osób uczulonych na pyłki kwitnących trwa czy drzew. U niektórych pacjentów alergiczne zapalenie spojówek może występować wraz z dolegliwością o nazwie katar oczny, który jest związany z nadmiernym wydzielaniem gęstej wydzieliny z kanalików łzowych. Pojawienie się wydzieliny może znacznie utrudniać pacjentowi widzenie.
  • wiosenne zapalenie spojówek i rogówki - jest związane z okresowym pyleniem drzew i traw. Jest zapaleniem przewlekłym, nawrotowym, z zaostrzeniami występującymi w porze wiosenno- letniej. Występuje, a w zasadzie rozpoczyna się, najczęściej u chłopców przed okresem pokwitania i ustępuje zwykle po okresie dojrzewania. Oprócz typowych objawów alergicznego zapalenia spojówek charakteryzuje je wydzielanie białej, gęstej i lepkiej wydzieliny doprowadzającej do sklejania się powiek, zwłaszcza po przebudzeniu.
  • atopowe zapalenie spojówek i rogówki – jest czasami uważane za odpowiednik wyżej wymienionego zapalenia u osób dorosłych. Jest to rzadka choroba, dotykająca głównie mężczyzn, często chorujących już na astmę czy katar sienny. Może mieć ciężki przebieg. Spojówka często wykazuje nacieczenie i przerost brodawek. Stadiach zaawansowanych może dojść do zrostów między spojówkami, jak i rogowacenia spojówek, co może stać się przyczyną infekcji rogówki i zaburzeń widzenia
  • olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek - taki stan zapalny jest spowodowany reakcją ludzkiego organizmu na ciało obce. Uczulenie to często jest skutkiem noszenia soczewek kontaktowych czy protez ocznych. Towarzyszy również pacjentom, którzy mieli założone szwy po operacji chirurgicznej oka.
Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)
Choroby oczu (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Nie przeocz objawów Z ostatnich badań przeprowadzonych na 1000 dorosłych osób wynika, że prawie połowa

zobacz galerię

2.4. Proste zapalenie spojówek

Proste zapalenie spojówek może być wywołane np. przez czynniki chemiczne - dym, pary, gazy drażniące, czynniki fizyczne, mechaniczne - podrażnienie podczas patrzenia na łuk elektryczny przy spawaniu.

Apteki w okolicy nie posiadają Twoich leków? Wypróbuj wyszukiwarkę KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki! Zarezerwuj lek online i zapłać za niego w aptece.

3. Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek są uzależnione w dużej mierze od podłoża choroby. Niektóre z nich będą jednak pojawiać się niezależenie od etiologii zapalenia.

Typowe objawy zapalenia spojówek niezależnie od przyczyny to:

  • pieczenie oraz swędzenie oczu - świąd jest często przyczyną pocierania oczu, powodując chwilę ulgi. Jednak potem powraca ze zdwojona siłą. to mechanizm "błędnego koła"
  • łzawienie oczu - może być spowodowane odruchem pochodzącym z samych spojówek, jak i podrażnionej błony śluzowej nosa (dlatego, czasami zastosowanie preparatów donosowych powoduje częściowe ustąpienie objawów ze strony spojówek)
  • zaczerwienie gałki ocznej - na białku oka widoczne są poszerzone naczynka, które są przesuwalne wraz ze spojówką i nasilone w stopniu największym w peryferyjnych obszarach worka spojówkowego
  • światłowstręt
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • obrzęk powiek,
  • wydzielina ropna z oka,
  • uczucie kłucia w oku,
  • zwężenie szpary powiekowej.

Światłowstręt, łzawienie i zwężenie szpary powiekowej są wspólnie nazywane triadą irytacyjną. Najbardziej typowym objawem zapalenia spojówek, jest tak zwany objaw czerwonego oka, czyli przekrwienie oka. Należy jednak odróżniać przekrwienie spojówkowe, od przekrwienia rogówkowego.

Objawy przekrwienia spojówkowego:

  • blednięcie naczyń przy ucisku na spojówkę ( rogówkowe przekrwienie nie zanika)
  • położenie – leży bardziej obwodowo i zanika zbliżając się do rogówki
  • ruchomość – poszerzone naczynia poruszają się wraz z poruszaną spojówką (np. przy pociąganiu za dolna powiekę) w przeciwieństwie do naczyń w przekrwieniu rogówkowym.

nne objawy, które pojawią się przy tej chorobie okulistycznej mogą nam już wskazywać na jej źródło. Warto również zwrócić uwagę na dolegliwości towarzyszące zapaleniu – one również nie są bez znaczenia.

W przebiegu bakteryjnego zapalenia spojówek pojawia się ropna wydzielina z oczu, która może sklejać powieki i rzęsy. Szczególnie dużo będzie jej tuż po przebudzeniu. Pojawiająca się w czasie bakteryjnego zapalenia spojówek wydzielina pozwala wręcz z całą pewnością stwierdzić, że zapalenie spojówek ma charakter bakteryjny (za taki stan nigdy nie jest odpowiedzialny wirus).

Z kolei zapalenie spojówek wywoływane przez Neisseria gonorrhoeae, czyli dwoinkę rzeżączki charakteryzuje się bardzo silnym obrzękiem powiek, który powoduje zaciskanie szpary powiekowej oraz intensywnym ropotokiem. Charakterystyczny jest również gwałtowny początek choroby.

W zależności od rodzaju bakterii lub wirusa powodującego zapalenie spojówek (może być to np. wirus grypy), mogą dodatkowo pojawić się np. powiększone węzły chłonne w okolicy żuchwy. Jeśli w czasie zapalenia spojówek objawy te nie ustępują, należy udać się do lekarza. W przypadku, w którym prócz zaczerwienionych załzawionych oczu mamy też kaszel, ból gardła, katar i podwyższoną temperaturę, to prawdopodobnie powodem zapalenia jest wirus.

Alergiczne zapalenie spojówek zwykle występuje u pacjentów tylko raz w roku, np. w okresie wiosny. Może być również spowodowane konkretnym alergenem np. kurzem, sierścią domowego zwierzątka. Jeśli dodatkowo mamy wodnisty katar, kichamy, mamy gorsze samopoczucie, to prawdopodobnie uczulenie jest źródłem zapalenia.

4. Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci bardzo często współistnieje z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Dodatkowo, przy bakteryjnej etiologii zapalenia spojówek, może dojść do infekcji ucha, więc jeśli twoje dziecko staje się marudne, traci apetyt i przechodziło zapalenie spojówek, zgłoś się do lekarza.

4.1. Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Istnieją różne przyczyny zapalenia spojówek u dzieci. U wielu młodych pacjentów takie zapalenie oka jest wywołane wirusem. Zakażenie można rozpoznać po przezroczystej wydzielinie. Oprócz tego wirusowe zapalenie spojówek u dzieci może się objawiać obrzękiem i silnym łzawieniem oczu. W niektórych przypadkach wirusowe zapalenie spojówek u dzieci jest zapowiedzią grypy. W takich przypadkach stan zapalny spojówki mija razem z ustąpieniem choroby. A co, jeśli dolegliwość powraca? Nawracające zapalenie spojówek często jest wynikiem przewlekłej infekcji.

4.2. Objawy zapalenia spojówek u dzieci

W momencie, kiedy spojówki u dziecka są zaczerwienione, dochodzi do łzawienia to może być to sygnał, że w oku rozwija się stan zapalny. Czasami wystarczą domowe sposoby dla przykładu przemywanie oka solą fizjologiczną, chłodne okłady z herbaty czy świetlika. Oczywiście u niektórych maluchów nieprzyjemne objawe mogą wystąpić również wtedy gdy oko jest przetarte.

Zapalenie spojówek u dzieci może się także objawiać światłowstrętem, swędzeniem czy pieczeniem i pojawieniem się wydzieliny. W takiej sytuacji leczenie zapalenia oka nie może opierać się wyłącznie na domowych sposobach. Metody mogą okazać się zawodne, dlatego
potrzebna będzie wizyta u specjalisty. Takie objawy mogą być wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Zapalenie spojówek u dzieci może być także efektem zaawansowanej alergii.

Zapalenie spojówek u dzieci może mieć także podłoże alergiczne. Dla alergii charakterystyczna jest lepka, biała i gęsta wydzielina w oku. Dodatkowo pojawiają się też inne objawy takie jak katar sienny, intensywne kichanie.

Zapalenie spojówek u dzieci wymaga wizyty u okulisty
Zapalenie spojówek u dzieci wymaga wizyty u okulisty

4.3. Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek może mieć różny przebieg. Przy łagodnym stanie może wystarczyć jedynie systematyczne przemywanie oka solą fizjologiczną, albo wywarem z ziół (okuliści odradzają rumianek). Co robić kiedy nasze dziecko ma zapalenie spojówek o ostrym przebiegu? W takich sytuacjach leczenie domowe, domowe sposoby na zapalenie oka, mogą okazać się niewystarczające. Ostry przebieg dolegliwości wymaga wizyty u lekarza!

Leczenie bardzo często opiera się na stosowaniu maści, a w trudniejszych przypadkach okulista przypisuje antybiotyk na zapalenie spojówek. Krople dla dzieci z antybiotykiem zazwyczaj bazują na następujących substancjach: aminoglikozydach, np. tobramacynie, biodacynie, gentamycynie lub na fluorochinolonach takich jak lewofloksacyna. zapalenie spojówek mogą zwalczyć również krople z antybiotykiem zawierające moksyfloksacynę.

Dolegliwości nigdy nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczone zapalenie spojówek, w szczególności u dzieci może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, pogorszenia wzroku, a także bliznowacenia się rogówki. Każde zapalenie dotyczące gałki ocznej warto skonsultować ze specjalistą.

5. Jak leczyć zapalenia spojówek?

Jak leczyć zapalenia spojówek? Leczenie zapalenia spojówek nie jest skomplikowane. Powinno być jednak prowadzone w oparciu o czynnik, który doprowadził do rozwoju choroby. Zdarza się, że z dolegliwością można uporać się dość szybko, za pomocą prostych sposobów. W większości przypadków należy jednak udać się do lekarza na konsultacje. Poniżej wymieniliśmy sposoby leczenia poszczególnych rodzajów zapalenia spojówek.

5.1. Leczenie wirusowego zapalenia spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek zwykle ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji lekarskiej. Antybiotyki są w tym przypadku bezużyteczne. Pomocne mogą być chłodne okłady oraz krople do oczu na zapalenie spojówek. Stosowanie ich pomoże zniwelować nieprzyjemne objawy choroby.

Przykładanie esencji z herbaty nie jest zalecane, może ona dodatkowo podrażnić oko. Pamiętaj także, że wiele osób bywa uczulonych na ziele świetlika, więc stosuj żele i maści z tą rośliną rozważnie.

Dolegliwości ustępuję po czterech, siedmiu dniach wraz z objawami infekcji górnych dróg oddechowych (jeśli jest ona ich przyczyną). Należy jednak pamiętać o szczególnej higienie, częstym myciu rąk, nie pocieraniu oczu itd. w przeciwnym razie może ono "przejść" w bakteryjne zapalenie spojówek.

5.2. Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek

Co na zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym? Bakteryjne infekcje oka leczy się antybiotykami, które mogą być podawane w kroplach, w maści lub w tabletkach. Aplikacja kropli oraz kremów wymaga dużej dozy cierpliwości, ponieważ niektóre z nich powinny być stosowane kilka razy dziennie. Lekarz może także zalecić stosowanie maści z antybiotykiem na noc (w ten sposób utrzymuje lecznicze stężenie leku przez dłuższy czas).

Leki działają na większość patogenów, będących potencjalną przyczyną bakteryjnego zapalenia spojówek. Bakteryjne zapalenie spojówek powinno się zawsze konsultować z lekarzem specjalistą.

Infekcje patogenami znanymi z zakażeń przenoszonych drogą płciową (zakażenie Chlamydia trachomatis, Neisseria gonnorrhea - rzeżączka) dotyczą najczęściej noworodków zakażonych podczas porodu siłami natury. Podanie odpowiednich kropli do oczu z antybiotykiem szybko leczy infekcje u malucha.

Zdarza się, że za stan zapalny odpowiada paciorkowiec w oku. W takiej sytuacji stan chorobowy może wynikać z obecności paciorkowców beta-hemolitycznych lub patogenów Bordatella pertussis.

5.3. Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Przy alergicznym zapaleniu spojówek należy udać się do lekarza, aby potwierdzić przypuszczenia, że jest ono wywołane uczuleniem na jakąś substancję. Czym leczyć zapalenie tego rodzaju? W trakcie wizyty lekarskiej specjalista może zalecić nam stosowanie leków antyhistaminowych.

W większości przypadków objawy ostrego alergicznego zapalenia spojówek zanikają samoistnie po usunięciu alergenu lub właśnie po zażyciu wyżej wymienionych środków przeciwalergicznych (antyhistaminowych).

Leczenie wspomagające tego rodzaju zapalenia spojówek polega na przykładaniu chłodnych okładów - przynosi to zazwyczaj ogromną ulgę. Dodatkowo, ulgę może przynieść przemywanie oczu chłodną, czystą wodą lub tzw. „sztucznymi łzami”.

W przypadku alergicznego sezonowego zapalenia spojówek często najwłaściwszą drogą postępowania jest tak zwana immunoterapia swoista czyli popularne "odczulanie". Można powiedzieć, że jest to leczenie przyczynowe.

Natomiast w okresie zaostrzeń stosowane są głównie preparaty antyhistaminowe, w postaci kropel do oczu, jak i doustne. Należy pamiętać, że dla najlepszego efektu leczniczego terapię nimi najlepiej zacząć na 7-10 dni przed przewidywanym okresem ekspozycji na alergeny (sezon pylenia danej rośliny). Leczenie wiosennego zapalenia spojówek nie odbiega od typowego leczenia alergologicznego.

Leczenie atopowego zapalenia spojówki i rogówki jest trudne i w celu uniknięcia przykrych konsekwencji powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą specjalistów.

5.4. Leczenie prostego zapalenia spojówek

Jeśli dolegliwości w obrębie oka wynikają np. z podrażnienia substancją chemiczną, to w pierwszej kolejności dokładnie i obficie przemyj oko. W tym przypadku najważniejsze jest wypłukanie drażniącego czynnika.

Jeśli do oka dostał się jedynie kosmetyk, a nie np. żrąca substancja nie musisz pilnie iść do lekarza, w przeciwnym wypadku wizyta będzie konieczna.

6. Sposoby na zapalenie spojówek

Jakiekolwiek zapalenie oka należy zawsze konsultować z lekarzem specjalistą, ponieważ brak odpowiedniej diagnozy może pogłębić stan zapalny oka i doprowadzić do poważnych powikłań.

Przy leczeniu zapalenia spojówek bardzo istotne jest przestrzeganie pewnych zasad, które pozwolą nam szybciej wrócić do zdrowia. Oto proste sposoby na to, by szybciej wyleczyć zapalenie spojówek. W przebiegu choroby:

  • unikaj kontaktu z kurzem i pyłem
  • często myj ręce i stosuj się do ogólnych zasad higieny
  • zrezygnuj na pewien czas z soczewek kontaktowych. Po wyleczeniu infekcji załóż nowe, a nie te, które były używane przed rozwojem zakażenia. Soczewki postaraj się zastąpić zwykłymi okularami
  • unikaj makijażu w czasie infekcji oka
  • do mycia twarzy używaj łagodnych kosmetyków i dokładnie je spłukuj, uważając by substancja nie dostała się do oka
  • w przypadku światłowstrętu możesz sobie pomóc, nosząc okulary przeciwsłoneczne.

6.1. Domowe sposoby wspomagające leczenie zapalenia spojówek

Istnieją pewne domowe sposoby wspomagające leczenie zapalenia spojówek. Metody te są doskonałym wsparciem dla profesjonalnej terapii z użyciem leków przepisanych przez okulistę. Stosowanie zimnych okładów na oczy oraz przyjmowanie odpowiednich środków leczniczych nie tylko zapobiega pogłębianiu się objawów chorobowych, ale również skraca czas trwania choroby. Kolejną, domową metodą na zapalenie spojówek jest stosowanie dostępnych bez recepty „sztucznych łez”, które łagodzą pieczenie i swędzenie, a także niwelują uczucie dyskomfortu. Pamiętaj, aby w przypadku infekcji zlokalizowanej tylko w jednym oku, nie używać tego samego aplikatora do obydwu oczu. Unikniesz w ten sposób transmisji zakażenia na zdrowe oko.

Stosując odpowiednie metody leczenia, a także przestrzegając wspomnianych powyżej zasad, możesz być pewien, że zapalenie spojówek nie będzie tak bardzo uciążliwe.

7. Co zrobić po zakończeniu leczenia - profilaktyka zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to powszechne schorzenie oczu, jednak dzięki właściwej profilaktyce można znacząco zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Poniższe rady wydają się oczywiste, jednakże większość pacjentów z zapaleniem spojówek o nich zapomina. Tak jak w każdej chorobie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zachęcamy do prawidłowej higieny oczu.

  • nie drap podrażnionego oka, nie przyniesie to ulgi, a jedynie je jeszcze mocniej podrażni oko
  • często myj dłonie, bo to one mogę być wektorem drobnoustrojów
  • kilka razy dziennie przemywaj oczy delikatnym bawełnianym płatkiem
  • nie pożyczaj kosmetyków do makijażu oczu
  • pamiętaj, aby soczewki kontaktowe były należycie przechowywane
  • zawsze noś tylko swoje soczewki kontaktowe
  • przed i po aplikacji kropli do oczu dokładnie myj dłonie

Praca przy komputerze często sprzyja problemom ze wzrokiem. W celu uniknięcia stanu zapalnego warto robić przerwy od ekranu komputera, ale również nawilżać swoje oczy sztucznymi łzami oraz środkami nawilżającymi bez recepty. Ukojenie może przynieść również zimny okład z rumianku na oczy.

8. Zapalenie spojówek - najczęściej zadawane pytania

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? To pytanie często zadawane przez pacjentów na forum. Okazuje się, że zarówno bakteryjny, jak i wirusowy stan zapalny spojówki jest zaraźliwy. Zarazić można się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Zakażeniu sprzyja także używanie kosmetyków chorego. Warto zaznaczyć, że największe zagrożenie dla pacjentów stanowi stan zapalny wywołany adenowirusami. Zapalenie spojówek u dorosłych może zagrażać dzieciom, podobnie jak zapalenie spojówek u dzieci może przenosić się na dorosłych.

Czy chory na zapalenie spojówek może wziąć L4 (zwolnienie lekarskie)? Jeśli zapalenie spojówek uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pracy, możliwe, a nawet konieczne jest wystawienie przez lekarza zwolnienia tzw. L4. Okres, na jaki wystawiane jest zaświadczenie od lekarza uzależniony jest od stanu zdrowia chorego.

Jak leczy się zapalenie spojówek w ciąży?

Zapalenie spojówek u kobiety ciężarnej nie powinno być powodem do obaw. W zależności od przyczyny dolegliwości, lekarz poda odpowiednie środki farmaceutyczne, które zwalczą ból, dyskomfort, zaczerwienienie oraz podrażnienie spojówek. Przyszła mama może stosować krople do oczu z antybiotykiem, ponieważ charakteryzują się one działaniem miejscowym. Nie przenikają one w żaden sposób do krwi ciężarnej.

Jakie objawy daje gronkowiec w oku?

Gronkowiec złocisty w oku może być dla pacjenta równie nieprzyjemny co zapalenie spojówek. Schorzenie to objawia się nie tylko świądem, bólem, pieczeniem, silnym światłowstrętem oraz uczuciem ucisku. Dodatkowe symptomy to: podrażnienie oka, opuchnięcie i zaczerwienienie spojówek, zaczerwienienie powiek oraz jęczmień pojawiający się na dolnej lub górnej powiece. Jak wygląda leczenie gronkowca w oku? Terapia jest dość skomplikowana, z tego powodu zalecane jest wykonanie antybiogramu oraz posiewu z oczu. Pacjentowi zakażonemu gronkowcem przepisuje się antybiotyki. Najczęściej podawanymi środkami farmaceutycznymi są: spiramycyna, mupirocyna, chloramfenikol, klindamycyna, cefadroksyl.

Jakie krople bez recepty na zapalenie spojówek?

Krople na zapalenie spojówek bez recepty nie mają tak silnego działania miejscowego jak krople przepisywane przez lekarza. Znacznie rzadziej wywołują one reakcję alergiczną. W składzie kropli na zapalenie spojówek bez recepty znajdziemy takie substancje jak kromoglikan sodowy, azelastyna czy tetryzolinę.

9. Soczewki okularowe a ochrona oczu

Soczewki okularowe wywierają ogromny wpływ na zdrowie naszych oczu. Dobrane w prawidłowy sposób nie tylko korygują wadę wzroku i poprawiają jakość widzenia, ale również wpływają na widoczność podczas jazdy samochodem. Szczególnie polecanym rodzajem soczewek są soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną. Takie umożliwiają znakomity kontrast widzenia, powodują, że osobie noszącej okulary nie przeszkadzają już rozpraszające odblaski światła. Skupienie wzroku na szczegółach jest zdecydowanie łatwiejsze.
Warto nadmienić również o skutkach ubocznych noszenia źle dobranych okularów. Oprócz łzawienia oczu, dolegliwości bólowych głowy, zawrotów, nieodpowiednio dopasowane soczewki w okularach mogą powodować również permanentny ból oczu, brak ostrości widzenia.

10. Co to jest zespół suchego oka

Zespół suchego oka to niezwykle powszechne schorzenie, które jest ściśle powiązane z nieprawidłowym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego. Problem zdrowotny często towarzyszy:

  • zawodowym kierowcom,
  • osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach
  • osobom, które spędzają mnóstwo czasu przed ekranem komputera.

Zespołowi suchego oka towarzyszy nie tylko wysychanie spojówki i rogówki, ale również świąd i pieczenie oczu, uczucie ciała obcego, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie oraz przekrwienie, ból oczu. Dodatkowo, pacjenci często uskarżają się na światłowstręt oraz zaburzone widzenie.

Zespół suchego oka wymaga konsultacji okulistycznej, ponieważ nieleczony, może doprowadzić do rozwoju zapalenia spojówek czy infekcji o podłożu grzybiczym, infekcji o podłożu wirusowym, owrzodzeń pojawiających się w obrębie rogówki.

11. Czym są znamiona barwnikowe spojówek

Znamiona barwnikowe spojówek są łagodnymi guzami, które najczęściej ujawniają się u pacjentów w okresie dziecięcym lub w okresie dojrzewania. Te usytuowane w obrębie rąbka rogówki zwykle przybierają formę zmiany spłaszczonej, z kolei te umiejscowione na innych partiach spojówki, np. w obrębie mięska łzowego czy fałdu półksiężycowatego wyglądają zupełnie inaczej. U większości pacjentów przybierają formę uniesionych guzków barwnikowych. Lekarze diagnozują różne znamiona barwnikowe spojówek u pacjentów. Niektóre zmiany przybierają jasny odcień, inne z są całkowicie bezbarwne. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem tej dolegliwości jest złośliwy czerniak spojówki, który wywodzi się z melanocytów, czyli komórek pigmentowych odpowiadających za tworzenie barwników w ludzkim ciele. Rozwijający się w oku czerniak powoduje zaburzenie widzenia. Po zmierzchu w polu widzenia pacjenta mogą pojawić się również „świetliste kule”.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze